Machstav v 5. týdnu

Foukané izolace v lednu dopadly dle očekávání. Vylepšili jsme si své lednové maximum a nafoukali cca 16 tun izolací. V minulosti jsme sice spotřebovali mnohem více izolačního materiálu počítáno v tunách, ale bylo to způsobeno tím, že jsme foukali v největší míře čedičové izolace, které jsou o dost těžší než v současné době používané skelné izolace. Výkon měříme v nafoukaných m3. Takže jednoduše řečeno. Foukáme méně tun, ale více m3.  Čím je to dáno? V době cca před 8 lety jsme v lednu nafoukali méně m3 než v letošním lednu, ale spotřebovali jsme podstatně více tun izolací než letos v lednu. Tento nepoměr je dán tím, že do jednoho m3 foukaných izolací z čedičových vláken je zapotřebí 40-45kg izolace, a tento typ izolací tedy čedičových jsme právě před 8 lety foukali nejvíce. Dnes se nejvíce foukají skelné izolace z panenského vlákna. Tohoto typu foukaných izolací je do m3 zapotřebí 17-26kg. No a zde vzniká ten zdánlivý nepoměr a nesoulad.

 

Proč foukat skelné izolace z panenského vlákna?

Protože neobsahují žádné chemické přísady! Žádná barviva, žádná pojiva, žádné látky omezující hoření, žádné jiné nežádoucí látky. Jak vyplývá z odstavce výše, jsou lehčí. Což mnoho lidí nepovažuje za důležitou výhodu oproti jiným typům izolací, ale jedná se o nesmírnou výhodu. Dnešní stavební standardy kladou na zateplení stropních a střešních konstrukcí vysoké energetické nároky. Vrstvy izolací se běžně pohybují ve výškách 300-500mm. Takto zaizolovaný strop nebo střecha skvěle izoluje, ale má to i svá úskalí. Zdaleka ne všichni stavebníci a investoři se zamyslí nad tím, kolik vlastě bude vážit vrstva izolace v tloušťce třeba 400 mm na celý strop! Jestliže jeden m3 čedičové nebo papírové izolace váží 40-50kg, tak vrstva 400mm bude na jeden m2 vážit 16-20kg. Oproti tomu stejná vrstva skelné izolace bude vážit pouze 6,8-8,8 kg, protože jeden m3 skelné izolace váží 17-22kg.

 

Pozor na přetížení podhledů a stropů!

V nových domech se v převážné většině využívá pro výstavbu podhledových nebo stropních konstrukcí sádrokarton. Při použití klasického rastru pro sádrokartonové podhledy a stropy je optimální zatížení tohoto stropu považováno do hodnoty cca 15 kg/m2. A teď se podívejte o odstavec výše a koukněte kolik váží čedičové, nebo papírové izolace a kolik oproti tomu váží skelné izolace. Zde je tedy zřejmý důvod, proč foukat skelné izolace do novostaveb domů. Navíc čedičové nebo papírové izolace jsou velmi prašné. Skelné izolace z panenského vlákna nepráší prakticky vůbec. Pokud mohu poradit, na novostavby se sádrokartonovými stropy se raději levným čedičovým a papírovým izolacím vyhněte a použijte foukané izolace z panenského skelného vlákna. Existuje řešení, jak nepřetížit sádrokartonový podhled čedičovými nebo papírovými izolacemi. Je nutné pod stropní konstrukci nainstalovat OSB desky, které snesou mnohem větší zatížení než sádrokarton s klasickou parotěsnou fólii, což ovšem s sebou nese zvýšení nákladů právě o tyto OSB desky a jejich montáž, čímž se celá stropní konstrukce prodraží. A to ani nezmiňuji vyšší nároky na vazníkové nebo trámové konstrukce, protože OSB desky také něco váží.

Fotogalerie neobsahuje žádné obrázky

 

Pokračujte dále

Reference a realizace

VYŽÁDEJTE SI ZDARMA NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zdarma k Vám vyšleme terénního pracovníka, který provede přesné oměření, vypracuje návrh, případně dům oměří termokamerou na možné úniky tepla a zcela nezávazně Vám vytvoří, na základě získaných dat, nabídku.

NOVINKY A TIPY PRO IZOLACI SVÉPOMOCÍ

Volejte Machstav +420 721 207 099 pondělí–pátek 8:00–17:00

Zaměření objektu zdarma

Zdarma k Vám zašleme technika, který provede zaměření objektu a zcela nezávazně Vám navrhne projekt s kalkulací, případně ukáže jak ušetřit díky dotacím.

Zavřít
SEO optimalizace