Na tomto místě Vám vždy v úterý sdělujeme novinky, zajímavosti, rady nebo cokoliv co souvisí s Machstavem. Dnes si pro začátek vypůjčíme několik dat a jeden graf z Českého statistického úřadu. Celá česká ekonomika je několik měsíců po nuceném březnovém vypnutí. Dle dat Českého statistického úřadu česká ekonomika zaznamenala meziroční pokles ve 2. čtvrtletí roku 2020 o -10,7 %. Stavební produkce meziročně poklesla v červnu 2020 o -11,5 %. Data byla zveřejněna v červenci a v srpnu 2020. Je tedy potřeba se připravit na horší časy.

 

A jak se situace projevila v Machstavu?

Machstav poskytuje stavební práce a služby, které máme nasmlouvané v nějakém objemu nebo balíku a tyto zakázky jsou nasmlouvané v časovém předstihu několika měsíců. Tento balík zakázek valíme před sebou a v průběhu času do něj nové zakázky přibývají a ty které se realizující z něj vypadávají. V průběhu minulých 10 let se tento balík nasmlouvaných zakázek neustále zvětšoval. Nyní se začne zmenšovat. Vzhledem k tomu, že má Machstav nasmlouvané zakázky takříkajíc do foroty, tak je nám dán čas v řádu několika měsíců na přípravu před propadem i v našem oboru. O tom, jestli propad v nových zakázkách přijde nebo nepřijde, asi nemá cenu vůbec uvažovat, to i ti největší optimisté museli minimálně tušit, že k poklesu objednávek a zakázek dojde. Už v březnu nemělo cenu čekat do poslední chvíle na zázrak. Šlo jen o to, jak velký propad zaznamenáme a kdy přijde. O tom, že budeme muset reagovat na uzavření ekonomiky, nám bylo jasné ihned v březnu 2020. Ačkoliv jsme nemuseli reagovat ihned, protože zakázky nasmlouvané máme, rozhodli jsme se na nic nečekat a připravit se. Kdo je připraven, není překvapen! Pro to jsme na konci března 2020 stanovili priority, zastavili veškeré investice a zpracovali podrobnou analýzu dalšího obchodního potenciálu. Výsledky analýzy nebyly příliš dobré především s výhledem na uzavírání nových stavebních zakázek. U nich jsme očekávali, a nadále i očekáváme, propad v řádu desítek procent. Ve foukaných izolacích očekáváme propad v celoročním objemu nafoukaných m3 do 10 %. Na základě těchto dat jsme se rozhodli jednat prakticky okamžitě. Snížit provozní výdaje a utlumit na maximum investice a být připraven na následující období co přinese.

 

A jak to vypadá nyní v polovině srpna 2020?

Ve foukaných izolacích máme poptávek v porovnání se stejným obdobím roku 2019 stejné množství. Ale pochopitelně zrealizovaných m3 izolace máme o cca 5 % méně. Ovšem objednaný objem zakázek je o několik desítek procent vyšší než v roce 2019. Co nám to říká? Jednoznačně to vystihuje situaci – 2 měsíce se na stavbách pořádně nepracovalo, vázne připravenost pro foukané izolace. Takže by na konci roku 2020 nemuselo být tak úplně zle. Pokud se na stavbách stihne vše připravit. Stavební část firmy Machstav fungovala se srovnatelným období roku 2019, tedy 4.-7. měsíc, prakticky na stejné úrovni. Vyjádřeno ve zrealizovaném finančním objemu. Propad přijde později. Očekáváme jej na přelomu roku 2020/2021. To mluvíme o výrobně-realizační části. V obchodní části stavebního střediska je už nyní cítit rezervovaný přístup zákazníků k uzavírání nových zakázek. Díky včasnému zásahu a nastaveným opatřením můžeme v srpnu říci, že se Machstavu vyplatila. Machstav je ve velmi dobré finanční kondici. Příjmy na jedné straně a provozní výdaje na druhé straně vykazují ziskovou úroveň. Výhled do konce roku 2020 je rovněž v plusových hodnotách. Dojde k propadu objemu zrealizovaných zakázek, ale finanční výsledek Machstavu zůstane v kladných hodnotách.

 

Pokračujte dále

Reference a realizace

VYŽÁDEJTE SI ZDARMA NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zdarma k Vám vyšleme terénního pracovníka, který provede přesné oměření, vypracuje návrh, případně dům oměří termokamerou na možné úniky tepla a zcela nezávazně Vám vytvoří, na základě získaných dat, nabídku.

NOVINKY A TIPY PRO IZOLACI SVÉPOMOCÍ

Volejte Machstav +420 721 207 099 pondělí–pátek 8:00–17:00

Zaměření objektu zdarma

Zdarma k Vám zašleme technika, který provede zaměření objektu a zcela nezávazně Vám navrhne projekt s kalkulací, případně ukáže jak ušetřit díky dotacím.

Zavřít
SEO optimalizace