Foukaná izolace proti letním vedrům

Tepelné izolace fungují nejenom proti unikům tepla v zimním období, ale fungují i proti letnímu přehřívání. Možná se vám zda předčasné řešit nyní letní vedra, ale tepla tu budou cobydup a není nad to být připraven. O tom, že tepelné izolace pomáhají i proti přehřívání jsme psali už několikrát. Přehříváním nejčastěji trpí šikmé střechy s podkrovními místnostmi. Vždyť slunce na střechy svítí prakticky pořád a celou denní dobu v téměř dokonalém úhlu dopadu slunečních paprsků. Podkrovním místnosti, jenž mají šikmý podhled kopírující sklon střechy, jsou díky této konstrukci vystaveny největšímu tepelnému zatížení ze všech jiných stropních konstrukcí. Třeba vodorovné stropy u bungalovů tímto problémem tolik netrpí, protože objem vzduchu mezi stropem (podhledem) a střechou je mnohonásobně větší, než u malé dutiny mezi šikmým stropem a šikmou střechou v podkrovních místnostech. Proto je velmi důležité tyto dutiny vhodně zaizolovat. 

 

Celulózové izolace

Podívejme se na jeden konkrétní druh izolací, který zvládá letní přehřívání lépe, než ostatní izolační materiály. Je třeba říci, že přehřívání podkrovních místností brání všechny druhy izolací, ale celulózové, tedy papírové izolace podstatně lépe oddalují pronikání teplého vzduchu než například minerální izolace. Papírové izolace mají měrnou kapacitu tepla vyšší než minerální izolace, a to 2x - 3x.  (Měrná kapacita je veličina, která říká, kolik tepla je izolační vrstva schopna absorbovat do sebe, než jím projde skrz celou vrstvu dál do interiéru). Ale… Všechno má svá ale. Aby papírová izolace fungovala jako izolant proti vedrům a přehřívání střechy, tak jak uvádíme výše, musí být aplikovaná dle určených postupů a pravidel. Prvním důležitým aspektem je dostatečná výška izolační vrstvy a druhým ještě důležitějším aspektem je objemová hmotnost, tedy hustota izolační vrstvy. Objemová hmotnost se udává v kg/m3. Konkrétní parametry udávají jednotlivý výrobci papírových izolací. Machstav má zkušenosti z aplikace Climatizeru plus, tak můžeme uvést konkrétní čísla vztažená k tomuto výrobku. Ve většině případů foukáme papírové izolace do šikmých částí střech ve vrstvě 30-50 cm s objemovou hmotností 45-55 kg/m3. Rozptyl je dán výškou izolační vrstvy a sklonem střechy. Čím vyšší vrstva, tím vyšší objemová hmotnost. Při těchto objemových hmotnostech papírová izolace nesléhává, na což výrobce izolace CIUR a Machstav jako její aplikační společnost poskytují 10 let záruku!

 

Jak připravit šikmý strop pro foukání papírovými izolacemi

V odstavci výše jsem uvedl, jakých parametrů foukaná papírová izolace v šikminách dosahuje. Podle tohoto by se zdálo, že stačí vytvořit dutinu o šířce například 40 cm a může se foukat. Omyl! Rozhodně doporučuji předem prokonzultovat ideálně s námi na Machstavu na čísle 721207099 nebo 722689388 nejlepší způsob přípravy dutiny pro foukanou papírovou izolaci. Protože aplikované objemové hmotnosti nejsou vhodné na foukání mezi folie (difúzní pod střechou a parotěsnou nad sádrokartonem) anebo přímo na sádrokarton. Proč nefoukat přímo na parotěsnou fólii nebo sádrokarton? Protože váha izolační vrstvy na m2 je už poměrně vysoká a mohlo by dojít k poškození fólie nebo sádrokartonu. Pod střešní krytinou je vhodné difúzní folii nahradit jiným pevnějším difúzním materiálem například dřevovláknitou deskou, protože při foukání pod difúzní fólii hrozí tlakem nafoukané izolace její vyboulení až ke střešní krytině a tím dojde k velkému omezení provětrávané mezery a velkému omezení funkčnosti celého systému provětrávané střešní konstrukce. Zejména pokud se jedná o původní, starší difuzní folii. Co tedy doporučuji? Část už zazněla. Na krokve použít dřevovláknitou desku místo difúzní folie a místo parotěsné folie z podhledové strany použít OSB desky s vyšším difúzním odporem. Jsou na trhu běžně k dostání a slouží místo parotěsných folií. Dalším důležitým bodem přípravy podkroví k foukání je vytvoření příložek pod krokve, aby se vytvořily samostatně oddělené dutiny, které jsou zárukou perfektně zhuštěné izolace dle norem výrobce. Velmi se nám také pro foukání osvědčil systém střešní konstrukce, nebo i pro zateplení fasády PALCO nosníků. Střešní nebo i fasádní konstrukce z PALCO nosníků vytváří úzké komory, do kterých se velmi dobře foukaná papírová izolace hutní umožňují dokonalé vyfoukání v celé délce nosníků. Zavolejte nám na tel. 721207099, rádi Vám poradíme.

Fotogalerie neobsahuje žádné obrázky

 

Pokračujte dále

Reference a realizace

VYŽÁDEJTE SI ZDARMA NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zdarma k Vám vyšleme terénního pracovníka, který provede přesné oměření, vypracuje návrh, případně dům oměří termokamerou na možné úniky tepla a zcela nezávazně Vám vytvoří, na základě získaných dat, nabídku.

NOVINKY A TIPY PRO IZOLACI SVÉPOMOCÍ

Volejte Machstav +420 721 207 099 pondělí–pátek 8:00–17:00

Zaměření objektu zdarma

Zdarma k Vám zašleme technika, který provede zaměření objektu a zcela nezávazně Vám navrhne projekt s kalkulací, případně ukáže jak ušetřit díky dotacím.

Zavřít
SEO optimalizace