Dotační program Nová zelená úsporám light

Energetická chudoba je v současnosti strašákem mnoha domácností. S jejím zvládnutím má pomoci nový dotační program s názvem Nová zelená úsporám light (NZÚ light). V rámci tohoto programu mohou žadatelé čerpat štědré dotace na zateplení různých částí domu jako je strom, střecha či fasáda, nebo na výměnu plastových oken a vchodových dveří. 

Výhodou celého programu je nejen rychlost čerpání dotace a pomoc tam, kde je to skutečně potřeba, ale také možnost čerpání i v případech, že už je některá část domu zateplená. Například pokud je dům již vybaven plastovými okny s trojsklem v přízemí, může žadatel čerpat dotaci také na okna v patře.

Peníze předem při zateplení i výměně oken

U většiny dotačních programů, včetně klasické Nové zelené úsporám, je běžné vyplácení příspěvku až po realizaci opatření. NZÚ light na to jde z opačné strany. Žadatel nejprve vyplní žádost tak, jak je zvykem. Po jejím schválení jsou vyplaceny finance, za které může zateplení či výměnu oken provést. Tento postup je uzpůsoben cílové skupině - žadatelé jsou totiž nízkopříjmové domácnosti, pro které může být zajištění financí před vyplacením dotace problém. Z tohoto důvodu se často těm nejpotřebnějším podobné příspěvky nedostávaly, s NZÚ light je šance pro jejich získání výrazně vyšší.

Jaké částky lze na zateplení či výměnu oken čerpat?

Opatření

čerpaná částka

zateplení fasády

až 150 000 Kč

zateplení stropu

50 000 Kč na všechny stropy

zateplení střechy

120 000 Kč na celou střechu

výměna oken

12 000 Kč /jedno okno, až 150 000 Kč na všechna okna

výměna vchodových dveří

18 000 Kč na jedny dveře, až 150 000 Kč celkem

zateplení podlahy (strop sklepa)

60 000 Kč na všechny stropy v suterénu

Hledáte-li v tabulce nějaké údaje, které by vám mohly prozradit počet metrů čtverečních určených k zateplení, hledáte zbytečně. Aby bylo vyřízení žádosti co nejrychlejší, nikdo se vás na plochu, kterou chcete zateplit, ptát nebude. Žadatel jednoduše vyplní požadované dokumenty a po schválení žádosti a vyplacení financí může začít se zateplováním. Ať už se jedná o plochu 50 metrů čtverečních, nebo třeba 120!

V této souvislosti je také žadatel oproštěn od dokládání další obsáhlé dokumentace, stavebních posudků, tabulek s přesně vyměřenými prostory a podobně.

Co potřebujete k čerpání dotace a jak na to?

Každý jistě ví, že jednou z fyzikálních vlastností tepla je to, že stoupá vzhůru. Na stejném principu fungují nejen horkovzdušné balony, ale také teplo u vás doma. Je tedy zřejmé, že abychom takzvaně “netopili pánu Bohu do oken”, musíme v první řadě zateplit strop či střechu. Díky tomu lze ušetřit až 30 % za vytápění, což už je citelná částka.

Při zateplení stropu lze získat dotaci ve výši až 50 000 korun. Pokud zateplíte celou střechu, čerpáte až 120 tisíc korun. Uvádí se, že při dodržení postupů, zateplení profesionální firmou a použití předepsaných materiálů lze s touto částkou zateplit střechu o velikosti přibližně 100 metrů čtverečních. 

Plochu však ve formulářích pro získání dotace z programu NZÚ light vyplňovat nemusíte, stejně jako mnoho dalších technických záležitostí. Stejnou částku žadatel čerpá na střechu o rozloze 80 i 120 metrů čtverečních, rozloha při schválení a vyplácení dotace nehraje žádnou roli. Pokud vám po rekonstrukci střechy nebo stropu nějaké finance zůstanou, vracet je není třeba.

Jaké jsou podmínky pro získání příspěvku?

Dotační příspěvek z programu NZÚ light mohou čerpat nízkopříjmové domácnosti nejvíce ohrožené energetickou chudobou. Je zde pak několik základních podmínek, které musí být pro získání dotace dodrženy:

Mezi další podmínky patří následující:

Jak podat žádost o dotaci NZÚ light?

Podání žádosti o dotační příspěvek z programu Nová zelená úsporám light probíhá vždy elektronicky. Důvodem je urychlení vyřizování žádostí, jiná možnost podání tedy neexistuje.

Vyplnění je ale velmi snadné. Jedná se o klasický formulář s kolonkami pro základní údaje o žadateli a dané nemovitosti. K elektronickému formuláři se dostanete po přihlášení, přičemž totožnost občana je nutné ověřit prostřednictvím bankovní identity.

Tyto informace mohou být pro starší či méně technicky zdatné žadatele matoucí a odrazující. Pokud do těchto skupin patříte, odradit se nenechte - co vypadá složitě je ve skutečnosti jednoduché. S vyřízením bankovní identity vám s radostí pomohou na pobočce či infolince vaší banky. S následným vyplněním a odesláním žádosti vám mohou pomoci buďto děti či vnoučata, nebo terénní sociální pracovník či zaměstnanec obecní samosprávy.

Pokud si na vyplnění troufáte sami, usnadní vám to manuál volně dostupný ke stažení.

Kdo zkontroluje, kam peníze skutečně šly?

Je zřejmé, že pokud by nikdo nekontroloval provedené úkony, pravděpodobně by v rámci čerpání dotace docházelo k mnohým podvodům. Po dokončení všech opatření tedy přichází na řadu kontrola realizace. Zde bychom ještě zmínili, že před samotnou rekonstrukcí je dobré si opravdu pečlivě nastudovat podmínky (zejména tloušťku a typ materiálů atp.), abyste po dokončení prací a jejich kontrole nenarazili na zbytečné problémy.

Kontrola provedených prací se provádí zejména prostřednictvím fotodokumentace. Tu pořizujeme po dokončení opatření. V případě zakrytých částí nezapomeňte na fotografie ještě před jejich zakrytím, aby bylo z celkové fotodokumentace zřejmé, že postup proběhl správně. Následně přiložte k pořízeným fotografiím doklad od profesionální stavební firmy a zašlete ke kontrole. 

Důležité parametry použitých materiálů 

Strop - zateplení

minimální tepelný odpor R=7,5 izolační vrstvy = 30 cm izolace

Střecha - zateplení

minimální tepelný odpor R=7,5 izolační vrstvy = 30 cm izolace

Strop suterénu (podlahy) - zateplení

minimální tepelný odpor R=3

Fasáda - zateplení

minimální tepelný odpor R=5

Okna - výměna

minimální šířka rámu 70 mm a izolační trojsklo

Vchodové dveře - výměna

tepelně-izolační výplň a případné zasklení musí být provedeno izolačním 2-sklem nebo 3-sklem.

Závěrem

Nový dotační program Nová zelená úsporám light je orientován právě na ty, kteří to nejvíce potřebují. Díky tomu se jedná o zcela unikátní projekt, jaký tu ještě nebyl. Pro nízkopříjmové domácnosti je obvykle problém naspořit částku na realizaci předem, a následně čekat na vyplacení dotace po dokončení rekonstrukce. U NZÚ light je to naopak - žadatelé nejdřív dostanou peníze, pak až opravují. 

Díky provedeným opatřením navíc uspoří další peníze, a to až 30 % nákladů na vytápění domu, což je za celou zimu skutečně vysoká částka, vezmeme-li v potaz současné ceny energií. Vyplnění žádosti je rychlé, není zatížené zbytečným papírováním a stejně rychlý je i proces schvalování. Pokud patříte mezi ty, kteří mají na dotaci nárok, neváhejte si žádost podat.

Pokračujte dále

Reference a realizace

VYŽÁDEJTE SI ZDARMA NEZÁVAZNOU NABÍDKU

Zdarma k Vám vyšleme terénního pracovníka, který provede přesné oměření, vypracuje návrh, případně dům oměří termokamerou na možné úniky tepla a zcela nezávazně Vám vytvoří, na základě získaných dat, nabídku.

NOVINKY A TIPY PRO IZOLACI SVÉPOMOCÍ

Volejte Machstav +420 721 207 099 pondělí–pátek 8:00–17:00

Zaměření objektu zdarma

Zdarma k Vám zašleme technika, který provede zaměření objektu a zcela nezávazně Vám navrhne projekt s kalkulací, případně ukáže jak ušetřit díky dotacím.

Zavřít
SEO optimalizace